Odkąd tylko pojawiła się fotografia została ona powoli wdrażana w różne obszary naszego życia. Gazety zostały wzbogacane o zdjęcia, przez co stały się dużo bardziej czytelne. Dokumenty tożsamości stały się jeszcze bardziej przydatne. Fotografie zaczęły się również pojawiać w naszych domach. Nic więc dziwnego, że zdjęcia osób zmarłych zaczęły być umieszczane na nagrobkach.
Jak powstaje zdjęcie nagrobkowe?
Wraz z upływem lat zmieniły się jednak techniki nanoszenia wizerunków na nagrobki. Dziś najpopularniejsze są dwie metody – grafika wykonana bezpośrednio na nagrobku oraz odpowiednio naniesiona na płytę fotografia. Dziś przyjrzymy się nieco bliżej tej drugiej metodzie. Jak to możliwe, że zdjęcia na nagrobkach mimo upływu lat i działania niekorzystnych warunków atmosferycznych nie tracą na jakości i nie niszczeją? Aby odnaleźć odpowiedź na to pytanie warto zastanowić się jak właściwie zdjęcia te powstają. Są one niczym innym jak reprodukcjami wypalonymi w porcelanie bądź krysztale. Aby zdjęcie zostało odpowiednio wykonane konieczne jest połączenie specjalistycznej wiedzy i doświadczenia ze sprzętem. Dzięki temu mamy pewność, że jedyne co może zaszkodzić zdjęciu na porcelanie to uszkodzenia mechaniczne. Odpowiednio wykonane zdjęcia nagrobkowe nie mają prawa wyblaknąć ani pękać. Aby jednak tak się stało konieczny jest wybór specjalistycznej firmy oferującej tego typu usługi. Tych z kolei wbrew pozorom nie jest tak wiele. Specjalistyczna wiedza jest na wagę złota, dlatego też niewielu podejmuje się tego typu zadania.
Warto postawić na firmę, która zajmuje się nie tylko odpowiednim przygotowaniem fotografii, ale również jej montażem na płycie nagrobka. Wówczas mamy pewność, że do przyklejenia zostanie użyty odpowiedni klej, który zapewni dożywotnią przyczepność, a sama powierzchnia zostanie odpowiednio przed tym przygotowana.