Zakup nowego programu do faktur jpk

 

Niedawno zmieniły się przepisy odnośnie księgowań. Teraz rząd chce aby wszystkie firmy przekazywały specjalne raporty jpk. Takie raporty muszą być wysłane co miesiąc do urzędu skarbowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności przez podatnika. Co taki raport musi zawierać i gdzie go sporządzić opiszę poniżej.

JPK w programie do fakturowania

program do faktur jpkTo, że rząd wprowadził konieczność wysyłki raportów jpk, to nie oznacza, że programy na których obecnie pracujemy w księgowości są niedobre. Wcale nie. Są one dobre, wystarczy tylko je aktualizować. Producenci tych programów do fakturowania zapewnili nam taką możliwość. Oczywiście trzeba dopłaci za taką aktualizację. Ale trzeba to zrobić, inaczej nie wyślemy tych raportów jpk do urzędu. My mamy jeden program do faktur jpk. Nie potrzebujemy osobnego programu by wystawić taki raport jpk. Po zaktualizowaniu programu wyskoczyła nam w menu programu dodatkowa zakładka właśnie nazwana jako jpk. Wystarczy normalnie wprowadzać faktury do programu, zarówno sprzedażowe co i zakupowe, a na koniec miesiąca jak już będziemy mieć wszystko zaksięgowane to przejść na zakładkę jpk i tam wygenerować raport. Zrobi się on automatycznie. Zostaną w nim wykazane wszystkie faktury sprzedażowe oraz faktury zakupowe. W szczególności w tym raporcie będą takie dane jak nazwa kontrahenta, jego nip oraz kwoty faktury. Potem można jeszcze ten raport wysłać online do urzędu, czyli elektronicznie. Każdy myślał, że trochę się nad tym napracujemy, aby stworzyć taki raport, ale tak nie jest. Trzeba mieć właściwy i dobry program.

Aby wygenerować oraz wysłać raport jpk do urzędu, firma musi posiadać program, który będzie miał zakładkę jpk. Ona umożliwi wygenerować raportu i jego wysyłkę. Nie trzeba kupować nowego programu, wystarczy, że zaktualizujemy obecny program. Można wówczas zacząć działać i nie martwić się tym czy uda nam się wysłać raport czy też nie.