Wytrzymały i solidny plac zabaw z elementami metalowymi

Każde dziecko lubi spędzać czas na placu zabaw. To właśnie tam może poznać nowych znajomych w różnym wieku, z którymi będzie się doskonale bawić. Poza tym plac zabaw zmusza dziecko do aktywności fizycznej, która jest tak ważna w okresie wzrostu i rozwoju.

Zabezpieczanie metalowych urządzeń na placach zabaw

place zabawPlace zabaw mogą być wykonywane z różnych materiałów. Obecnie najczęściej stosowane są drewno i metal. Metalowe place zabaw na pewno są trwalsze niż place wykonywane z drewna. Wyglądają za to mniej naturalnie i nie amortyzują upadków w taki sposób jak miękkie drewno. Metalowe place zabaw montuje się przede wszystkim w miejscach, w których ryzyko występowania aktów wandalizmu jest duże. Znacznie trudniej jest zniszczyć urządzenia wykonane z metalu. Dlatego takie place zabaw buduje się bardzo często w dużych miastach. Z metalu wykonywane są bujaki, tory przeszkód i wiele innych urządzeń na placu zabaw. Oczywiście wszystkie elementy metalowe muszą być odpowiednio zabezpieczone – chodzi tu przede wszystkim o zabezpieczenie przed korozją, która powodowana jest przez wilgoć, wodę. Ważne jest też umieszczenie konkretnych metalowych elementów. Dobrym przykładem są tu metalowe zjeżdżalnie. Wiadomo, że metal to materiał, który szybko się nagrzewa. W związku z tym nie należy umieszczać takich zjeżdżalni od strony południowej, bo właśnie tam pada najwięcej promieni słonecznych. Zjeżdżalnie metalowe powinny być skierowane w kierunku północnym.

Rozgrzana nawierzchnia zjeżdżalni mogłaby być niebezpieczna dla dziecka, powodując poparzenia skóry. Każde urządzenie z metalu musi być odświeżane i na nowo malowane co jakiś czas. Przyjmuje się, że place zabaw metalowe trzeba odmalowywać co 5 lat. Do zabezpieczania metalu przed korozją powinno się używać tylko i wyłącznie nietoksycznych środków.