Wybór paliwa do pieca – drewno jako odnawialne źródło energii

Przed wyborem pieca do ogrzewania pomieszczeń w domu jednorodzinnym warto zastanowić się nad rodzajem paliwa. Jedni decydują się na palenie węglem, a inni wybierają drewno. Palenie drewnem jest na pewno bardziej ekologiczne.

Wysoka jakość pieców na drewno potwierdzona międzynarodowymi certyfikatami

nordica piecePoza tym drewno jest paliwem odnawialnym. To samo dotyczy brykietu drzewnego. Wiele osób decyduje się więc na piece, w których można palić drewnem. Piece węglowe wydzielają na pewno więcej ciepła, ale trzeba liczyć się z tym, że utrzymanie takiego pieca w czystości jest trudniejsze. Drewno do pieca musi być odpowiednio przechowywane. Najlepiej jeśli będzie znajdować się pod zadaszeniem. Drewno musi być suche, w przeciwnym razie będzie się słabo palić i wydzielać mało ciepła. Najlepiej jeśli drewno będzie schnąć przez rok lub 2 lata. Na polskim rynku dostępne są różne modele pieców. Wśród nich znajdują się nordica piece – są to piece projektowane w stylu skandynawskim. Koszt takiego pieca to nawet 5 tysięcy złotych, ale trzeba wiedzieć, że te piece uzyskały najlepsze certyfikaty jakości wydawane przez międzynarodowe instytucje – angielskie, rosyjskie, szwajcarskie, norweskie, europejskie. Certyfikaty te świadczą o tym, że korzystanie z takiego pieca nie zagraża środowisko, bo emisja dwutlenku węgla jest niewielka. Testy gwarantują najwyższy poziom produktów. Oczywiście do pieca może być dołączony płaszcz wodny.

Wtedy piec będzie odgrywał istotną rolę w ogrzewaniu pomieszczeń. Do pieców dołączane są oczywiście potrzebne rury przyłączeniowe, które będą łączyć piec z przewodem kominowym. Ustalono także minimalną sprawność pieców marki La Nordica i wynosi ona aż 78%. Właśnie dlatego warto inwestować w takie piece i montować je w pomieszczeniach tj. salony, gdzie przestrzeń do ogrzewania jest naprawdę duża.