W jaki sposób lokalizować rury i wycieki?

Awarie zdarzają się w każdej instalacji, również w wodno – kanalizacyjnych. Wiadomo, że w tym przypadku awaria również oznacza zalanie mieszkania czy domu. Czasem również problematyczne staje się znalezienie miejsca przecieku. Dlatego nieoceniona w takiej sytuacji jest pomoc specjalistów.

W jaki sposób fachowiec lokalizuje rury?

lokalizacja rurMetod na znalezienie rur jak i wycieków jest kilka. Przede wszystkim jeśli chodzi o czynność jaką jest lokalizacja rur to stosuje się metodę akustyczną jak. W tej metodzie wykorzystuje się fale dźwiękowe, które pomagają wykryć miejsce awarii czy też sam przebieg rur lub instalacji. Z tej metody korzysta się bardzo często, gdyż jest ona bardzo dokładna w każdym przypadku materiałów z jakich wykonane są rury. Sprzęt z którego się korzysta wyposażony jest w specjalny mikrofon jak i słuchawki. Jeśli chodzi o lokalizację rur to także stosuje się metodę elektro – akustyczną. Lokalizacja rur jest określana przy pomocy pola elektrycznego. W tej metodzie stosuje się tak zwane sondy indukcyjne. Kolejną metodą o której warto wspomnieć jest metoda gazu wskaźnikowego. Ta metoda głownie jest stosowana w przypadku awarii czy wycieku. Polega ona na aplikacji gazu do instalacji. Gaz ulatnia się szybciej niż woda, tak więc gaz w bardzo szybki sposób pozwala na znalezienie otworu w rurze, który jest przyczyną wycieku. Inna metoda to termografia. Ją szczególnie stosuje się w przypadku instalacji grzewczych czy innych, gdzie stosowane są płyny o wysokich temperaturach.  Specjalne urządzenie poprzez wykrywanie zmian temperatur pomaga zlokalizować wyciek.

Innymi metodami, które stosuje się do lokalizacji rur czy wycieków są: metody dymowe, metody odpornościowe jam i metody płynów barwiących UV. Wszystkie te metody w łatwy sposób pomagają znaleźć wszelkie awarie w różnych materiałach budowalnych czy instalacjach.