Szybkie zakładanie ogrodów naszych królów

Król zawsze musiał mieć to co najlepsze i najpiękniejsze. Nie dziwi więc nas fakt, że podobnie było z ogrodami. Ogród pełnił funkcję reprezentatywną. To po nim oprowadzano innych możnych i ważne osobistości.

Zakładanie ogrodów było ważne

zakładanie ogrodówSpędzano w nim czas, organizowano rozrywki. Dlatego o ogród dbano z największą pieczołowitością, zatrudniając przy tym najlepszych ogrodników. Podobnie było z samym ich organizowaniem. Niegdyś szybkie zakładanie ogrodów  na śląsku było całym rytuałem. Nie trwało to krótko, ponieważ trzeba było poczekać na pojawienie się roślin. Drzewa latami się rozwijały, choć starano się zrobić wszystko jak najszybciej. Jednak natura bywa bardzo kapryśna i czasem trwało to nawet latami. Ogród był stawiany za punkt honoru, więc nawet kilka lat nie stanowiło problemu. Ważne by był on najcudowniejszy, miał najrzadsze okazy roślin, posiadał najwybitniejszą architekturę. Dodawano fontanny, skalniaki, sprowadzane z zagranicy materiały. Król łożył ogromne pieniądze na projektowanie ogrodów, a potem na ich utrzymanie. Jednak z perspektywy czasu, możemy uznać to za niezwykle korzystne dla nas. Dziś odtwarzamy te stare ogrody, chodzimy tam na wycieczki, zwiedzamy. Królowie pozostawili po sobie coś, co będzie zachwycać nas jeszcze przez setki lat. W Polsce takich ogrodów mamy mnóstwo. Wystarczy odwiedzić kilka zamków i pałaców, by dostrzec ich wyjątkowość. Dziś projektowanie ogrodów odbywa się w zupełnie inny sposób. Korzystamy z dorobku naszych przodków, choć dodajemy różne innowacje. Dlatego stare ogrody są jedyną możliwością na to, by zobaczyć jak to naprawdę wyglądało.

Prawie każde miasto większych rozmiarów jak Gliwice, ma pozostałości po takich ogrodach. Warto pójść i zobaczyć takie zabytkowe założenia. Być może staną się one inspiracją dla naszych własnych ogrodów.