Rodzaje filcu

Dla niektórych branż filc jest podstawowym surowcem do wytwarzania rozmaitych dóbr. Dla innych zaś jest bardzo ważnym komponentem do wykonywania bardzo poważnych zadań. Zastosowania filcu są ogromne choć mogłoby się wydawać, że jest to materiał trochę zapomniany. Nic bardziej mylnego gdyż filc jest wciąż w szerokim użyciu.

Produkcja i zastosowania filcu

filc naturalnyFilc zawdzięcza swoją nazwę określeniu procesu w jakim powstaje. Otóż produkcję tego ciekawego materiału nazywa się filcowaniem lub spilśnianiem. Proces ten jest bardzo stary i niezmienny od wieków, a polega na moczeniu i bardzo dokładnym wymieszaniu naturalnych lub obecnie także syntetycznych włókien w wodzie. Następnie tak uzyskaną masę wykłada się i suszy. Obecnie proces produkcji jest zaawansowany lecz idea ciągle jest taka sama. Surowcem do produkcji filcu są różnej maści włókna uzyskane z sierści zwierzęcej lecz ze względu na łatwość pozyskania obecnie stosuje się głównie owcze runo. Przy wykorzystaniu samych komponentów zwierzęcych powstaje filc naturalny. Jest on nieco podatny na działanie czynników zewnętrznych i biologicznych dlatego współcześnie, jeżeli istnieje taka potrzeba dodaje się włókien syntetycznych w postaci poliestru czy nylonu by poprawić jego odporność. Filc naturalny jest bardzo dobrym punktem wyjściowym do produkcji znakomitych uszczelek do instalacji zawierających oleje i smary. Jest również bardzo cenionym surowcem do produkcji rozmaitych podkładek dla przemysłu meblarskiego oraz dla wytwórców pamiątek i elementów odzieży.

Innym rodzajem filcu jest odmiana tzw. techniczna choć filc naturalny przy wytwarzaniu uszczelek też może to miano nosić. Lecz filc techniczny jest albo syntetyczny lub naturalny z dużą zawartością włókien syntetycznych. Dla zdobycia pełnej wiedzy o tym produkcie warto wejść na strony producentów.