Jest wiele rodzajów rehabilitacji, z których można skorzystać. Na pewno warto tutaj wspomnieć o rehabilitacji kardiologicznej. Ten typ dotyczy osób, które przebyły np. zawał serca. Taką rehabilitację przeprowadza się również w innych schorzeniach układu sercowo-naczyniowego. Rehabilitacja odbywa się w warunkach ambulatoryjnych lub w oddziale stacjonarnym.
Kinezyterapia czyli rehabilitacja ruchem
Jeśli chodzi o finansowanie rehabilitacji kardiologicznej, to NFZ finansuje do 30 dni od wystąpienia kontuzji u pacjenta. Najczęściej jest to wspomniany wyżej zawał serca. Innym typem rehabilitacji jest rehabilitacja pulmonologiczna. Dzięki niej można albo wyleczyć albo zahamować rozwój choroby. A wszystko po to, by nie dopuścić do rozwinięcia się niewydolności oddechowej. Taka rehabilitacja trwa zazwyczaj 3 tygodnie. Oczywiście rehabilitacja w Krakowie po złamaniach jest najbardziej popularna. Specjalistyczna rehabilitacja należy się również osobom niedowidzącym, niewidomym, osobom cierpiącym na schorzenia słuchu i mowy. Rehabilitacja może dotyczyć rąk, dzieci z wadami twarzoczaszki, noworodków i niemowląt. Do rehabilitacji mają prawo kobiety po mastektomii, a także dzieci z zaburzonym rozwojem psychomotorycznym. Najczęściej jednak do rehabilitacji zgłaszają się osoby po kontuzjach. Są to np. złamania. Mogą one dotyczyć kończyn (rąk, nóg), ale też np. kręgosłupa. W tym ostatnim przypadku rehabilitacja jest zazwyczaj długotrwała.
Warto wspomnieć o tym, że w przypadku kontuzji przeprowadza się zazwyczaj rehabilitację w formie fizykoterapii. Przykładem może być kinezyterapia, która polega na leczeniu pacjenta ruchem. Inaczej nazywa się ją gimnastyką leczniczą albo ćwiczeniami usprawniającymi. W kinezyterapii najważniejszy jest ruch i to on jest w tym przypadku środkiem leczniczym.