Ochrona w czasie wykonywania badań i zabiegów

 

Cały personel medyczny, zaczynając od ratowników, poprzez pielęgniarki i położne, aż po lekarzy jest narażony na zarażenie różnego rodzaju bakteriami, wirusami, grzybami itp.. W związku z tym ich strój powinien maksymalnie chronić przed tymi czynnikami. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zdarzeń, jednak pewne ryzyko możne zostać znacznie ograniczone poprzez stosowanie odzieży ochronnej.

Rodzaje rękawiczek medycznych

rękawice medyczneNiezwykle ważne w pracy personelu medycznego jest stosowanie ochronnych rękawiczek. Specjalistyczne rękawice medyczne są oznaczone specjalnymi kodami, które określają ich dokładne przeznaczenie oraz informują o parametrach. Podstawowym oznaczeniem jest CE oraz EN 455, świadczące o produkcji zgodnej z normą, czyli brak otworów, umożliwiających przenikanie patogenów, odporność na rozrywanie oraz odpowiednią rozciągliwość, pozytywną ocenę biologiczną, a także termin przydatności do użycia. Do tego dochodzi również oznaczenie AQL, opisujące ilość mikrodziur w materiale. Im niższy wskaźnik, tym większy jest poziom ochrony. Bezpieczny AQL wynosi najwyżej 1.5. Na rynku są dostępne rękawice lateksowe z naturalnego kauczuku, nitrylowe, winylowe oraz foliowe. Najbardziej popularne i najlepsze pod względem ochronnym są produkty lateksowe, często jednak zawarte w nich białka wywołują alergie. Dla alergików będą odpowiedniejsze rękawice z syntetycznego kauczuku, czyli nitrylowe – nieco cieńsze, ale równie odporne na rozrywanie.

Rękawice medyczne można dobierać pod względem przeznaczenia, rozmiaru oraz rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. Należy pamiętać, że nie są to produkty uniwersalne – innych będzie używał chirurg i diagnosta, a innych (nieco grubszych) ratownik medyczny. Specyfikację trzeba dokładnie sprawdzać na opakowaniu lub w ulotce.