O skuteczności systemu nikwax

Prawdopodobnie największą zmorą piechurów, czy tych górskich, czy nizinnych, jest przemakająca odzież. Nie ma nic gorszego, niż wielogodzinna wędrówka w mokrych ubraniach. Jest to wręcz niebezpieczne, bo przy niskich temperaturach powietrza można narazić się na wychłodzenie organizmu. Ważne zatem by zadbać o odpowiednią jakość odzieży i sprzętu.

W jaki sposób nikwax zabezpiecza odzież przed przemakaniem?

najlepszy nikwaxJeżeli kupujemy porządną kurtkę czy buty, przeznaczone specjalnie na górskie wędrówki i inne wyczynowe sporty, to odzież ta powinna posiadać odpowiednie zabezpieczenie, to znaczy warstwę odporną na przemakanie, z właściwą impregnacją, a jednocześnie materiałem, który „oddycha”. Wiadomo jednak, że takiej odzieży nie kupujemy wyłącznie na jeden sezon, więc należy ją raz po raz wyprać. Po praniu natomiast, większość materiałów traci swoje właściwości z uwagi na użyte środki chemiczne oraz temperaturę. Podobnie, kilka większych ulew spowoduje, że warstwa impregnacji się zwyczajnie zmyje. Jakie jest rozwiązanie tego problemu? Należy po pierwsze do każdego prania dodawać środki impregnujące odzież. A po drugie, trzeba dodatkowo impregnować ją środkami w formie sprayu. Aktualnie na rynku prawdopodobnie najlepszy nikwax. Czym wyróżnia się ten środek? Zawiera wodoodporne, elastyczne polimery, które przywierają do włókien. Rozciągają się one i poruszają wraz z tkaniną tak, że włókna pracują lepiej i jednocześnie zachowują przestrzenie, otwarte dla powietrza. Co ważne, impregnaty nikwax są zrobione na bazie wody, przez co bezpieczne dla środowiska.

Impregnacja specjalistycznej odzieży górskiej jest niezwykle ważna, zwłaszcza gdy uprawiamy ten sport wyczynowo. Inwestycja w odpowiednie środki impregnujące zaprocentuje na przyszłość i na pewno nie pożałujemy takiego wyboru.