Nie ma co przedobrzyć czyli solidne nasady kominowe

Opowiem wszystkim tym, którzy lubią ciekawostki z centralnym ogrzewaniem, sprawę mojego wuja. Posiada on żeliwny piec zasypowy centralnego ogrzewania. Bez przerwy jednak twierdził, że wychodzą mu wykwity na ścianie kominowej.

Nasady kominowe są konkretne

Nasady kominoweBardzo na tym tle się rozczulał. Osobiście ja w domu mam identyczny piec, również komin murowany z cegieł, a następnie szczelnie otynkowany. Nigdy nigdzie wykwitów nie zauważyłem, ale to zależy kto czym pali. Wkład kominowy kwasoodporny, oto w co mój wuja postanowił zainwestować. Taki wkład kominowy używa się do kotłów gazowych, służących do centralnego ogrzewania lub dwufunkcyjnych, które spełniają oprócz tego funkcję ogrzewacza przepływowego dla ciepłej wody użytkowej. Z mojej wiedzy wynika, że do standardowych piecy zasypowych stosuje się wkłady ze stali kotłowej. Nie ma bowiem aż takiej potrzeby wydawania grubych pieniędzy na coś, co jest nie do końca potrzebne w takiej jakości. Rury kominowe mają być konkretne tak jak solidne nasady kominowe – tak zdecydował mój wuja i ciągle to rozpowiadał. W końcu, po wykonaniu przez firmę całej instalacji kominowej ze stali nierdzewnej, okazało się, że do dyspozycji pieca jest bardzo mały otwór. Wuja kompletnie nie mógł upalić. Z tego wszystkiego zainstalował dodatkowy wiatraczek, który wdmuchuje powietrze w komin i ułatwia palenie się węgla w piecu. I teraz jest tak, że ta inwestycja spowodowała, iż koszty grzania domu mojemu wujowi znacznie wzrosły. Duża część ciepła bucha bowiem w komin.

Ten co prawda ogrzewa również dom, lecz jest on wymurowany w takim miejscu, że stanowi jedną ze ścian zewnętrznych. Także zbyt wiele to nie daje. Jednym słowem, nie ma co przesadzać, jeśli nie trzeba.