Wiele osób zamieszkujące podmokłe tereny dotyka problem pojawiania się nadmiernej ilości wód gruntowych, które zalewają piwnice, a czasami nawet i najniższe kondygnacje trefy mieszkalnej. Jest to bardzo uciążliwe i nie każdy wie jak sobie z tym poradzić. Na poradzenie sobie z zalewającą nasz dom wodą jest jeden sposób, trzeba zrobić odwodnienie.
Rodzaje odwodnienia kanałowego
Odwodnienie korytkowe, inaczej zwana kanałowych jest jednym z najtańszych sposobów na pozbycie się niechcianych wód gruntowych. Kanały odwadniające plastikowe są jednym z dwóch rodzai odwodnień korytkowych, drugi z nich to kanały odwadniające wykonane w całości ze stali nierdzewnej. Taka instalacja odwadniająca działa w następujący sposób wystarczy zamontować korytka w miejscach, gdzie zazwyczaj nam się gromadzi woda lub tam, gdzie istnieje ryzyko jej się pojawienia. Korytka są wymiarów metr dwadzieścia na dwadzieścia centymetrów szerokości i dziesięć głębokości. Należy je wkopać równo z poziomem gruntu lub ewentualnie delikatnie poniżej. Instalując kanały, nie możemy zapomnieć o zrobieniu spadów w kierunku odpływu odprowadzającego wodę do studzienki kanalizacyjnej. Żeby instalacja działała sprawnie, nawet przy dużej ilości wody, wystarczy zachować spad nie większy niż dwa procent. Tak zamontowane korytka niezależnie czy są one plastikowe, czy stalowe przykrywamy metalową kratką, która jest dołączona do zestawu razem z korytkiem. Budowa samego korytka jest tak skonstruowana, że bez większych problemów możemy je przycinać i dopasowywać do swoich potrzeb.
Instalacje odwadniające kanałowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które zapomniały o zrobieniu odwodnienia w czasie budowy, a teraz nie chcą rozkopywać połowy działki wokół domu. Koszt całej instalacji o długości pięćdziesięciu metrów razem z poprowadzonym odpływem do studzienki to około dwa tysiące złotych.