Jak działa dobra wialnia?

Rolnicy chętnie korzystają z wszelkich maszyn, które pozwalają im szybciej wykonywać ich pracę. Selekcja zboża jest jednym z aspektów, o które zawsze trzeba dbać, dlatego wprowadzenie wialni znacznie przyspieszyło młócenie oraz selekcję materiału, który pozyskano wcześniej z szeroko rozumianych pól uprawnych danego gospodarza.

Wialnia to bardzo przydatne narzędzie rolnicze

wialnie do zbożaDo wialni wsypuje się cały plon, jaki się posiada. Urządzenie dzieli go na trzy grupy na podstawie rozmiarów lub ciężkości. Pierwsza grupa to oczywiście ziarno, które interesuje nas najbardziej. Chcemy zawsze pozyskiwać go jak najwięcej, abyśmy mogli sprzedać je lub zasadzić w przyszłym roku, przez co łatwiej będzie nam z tego korzystać. W efekcie okazuje się przeważnie, że ziarno jest wysokiej jakości. Poza tym znajdziemy dwie grupy odpadku. Lekkie to plewy, a cięższe to kłosy i łodygi – ich kawałki mogą znaleźć się w plonach, co nie jest wcale takim rzadkim zjawiskiem. Jeżeli interesują nas wydajne wialnie do zboża to warto wiedzieć, kto może nam je sprzedać. Producenci nowoczesnego sprzętu rolniczego często posiadają wialnie elektryczne lub spalinowe, które mogą pracować praktycznie przez całą dobę. Dzięki temu znacznie zwiększa się wartość zboża, które sprzedaje rolnik. Jest to proces, który często wymagany jest przez wiele skupów, aby zgodzili się oni przyjąć ziarno do siebie za konkretną opłatą.

Mając do czynienia z takimi zagadnieniami, okazać się może, że konkretne działania będziemy mogli przeprowadzić naprawdę szybko i sprawnie. W ten sposób zabezpieczymy całe nasze plony i odsiejemy od nich plewy, które nadać się mogą już co najwyżej na paszę dla naszych zwierząt. Dzięki temu praktycznie nic się nie zmarnuje, wykorzystamy wszystkie elementy.