Dobrze wiemy, jak niewielu z nas potrafi docenić prawdziwą sztukę. W dawnych czasach nie znano seriali i całej popkultury, która zdominowała rynek i zmarginalizowała artystów malarzy, czy rzeźbiarzy. Na szczęście są jeszcze osoby, które potrafią docenić piękno i klasę obrazu namalowanego na płótnie, a nie w programie komputerowym.
Kultura wysoka a obrazy na płótnie
Na co dzień nie mamy w ogóle do czynienia z prawdziwą sztuką, w klasycznym rozumieniu tego słowa. Teraz pojęcie artysty rozszerzyło się do tego stopnia, że zapomnieliśmy w ogóle o tym, kim był artysta na początku. W świecie wszechobecnej technologii nietrudno coś stworzyć. Nie należy też umniejszać nowoczesnym twórcom, wręcz przeciwnie. To oni idą z duchem czasu, zaszczepiając w nas wyższe wartości. Należałoby jednak również pamiętać, kim byli artyści w przeszłości. Głównie byli to malarze i muzycy klasyczni. Teraz przeciętny człowiek ma wrażenie, że mało kto maluje i kupuje obraz malowany na płótnie, tak samo jak mało kto chodzi do filharmonii. Pozytywną wiadomością jest to, że bardzo się mylimy tak sądząc. Pewne środowiska są bardzo zaangażowane w promocję i odbiór kultury wysokiej. To, że nie jest to rozdmuchiwany temat i niektórzy nawet nie zdają sobie z tego sprawy, to zasługa przeładowanych niepotrzebnymi informacjami mediów i właśnie dominującej popkultury. Jednak amatorzy malarstwa i rzeźby dalej są wśród nas.
Obrazy kiedyś powstawały wyłącznie na płótnie. Wraz z rozwojem różnych technik i technologii, okazało się, że można tworzyć za pomocą programów komputerowych, na papierze, a nawet na różne bardzo oryginalne sposoby z niespotykanych i niestandardowych materiałów. Sztuka się rozwija, idąc jednak coraz bardziej w kierunku nowych technologii i nowoczesnych rozwiązań.