Jako strażak z działu prewencji zagrożeń szczególną uwagę przykładam do materiałów, którymi wykańczane są budynki. Podczas odbiorów jestem zobligowany do sprawdzenia wszystkich certyfikatów oraz zaświadczeń o niepalności danych materiałów. W zależności od zastosowania oraz przeznaczenia materiały, które służą do wykańczania wnętrz muszą mieć różne klasy niepalności i odporności na ogień.
Materiały zastosowane wewnątrz okazały się odporniejsze
Dodatkowo nie mogą one w warunkach pożaru generować trujących substancji oraz gęstego dymu. Podczas dorocznych ćwiczeń osoba prowadząca zajęcia zwróciła uwagę na istotny fakt, który dotyczył drzwi wewnętrzne drewniane. Drzwi te wykonane są z drewna co znacznie ułatwia zajęcie się ich przez ogień w warunkach wystąpienia pożaru. Dodatkowo posiadają one niższą cechę niepalności niż drzwi wykonane z innych materiałów. Na ćwiczeniach analizowany był przypadek pewnego biurowca, w którym zastosowano drzwi drewniane jako drzwi wewnętrzne do wszystkich pomieszczeń biurowych. W warunkach pożaru zapaliły się one, jednak czas w którym to nastąpiło był dużo dłuższy niż pierwotnie można by przypuszczać. Dla porównania postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment w warunkach laboratoryjnych. Wzięliśmy drzwi producenta, który dostarczał asortyment podczas budowy biurowca. Wykorzystane drzwi zajęły się ogniem w czasie dłuższym niż pierwotnie sądzono.
Okazało się, że oferowane przez producenta drzwi drewniane wewnętrzne mają specjalną budowę, która uniemożliwia natychmiastowe zajęcie się ogniem. Dzięki temu producent otrzymał wszelkie niezbędne certyfikaty, które świadczą o przydatności produktu w tego typu obiektach. Budowa wewnętrzna okazała się niezwykle skuteczna. Jako dział prewencji rekomendujemy stosowanie podobnych rozwiązań we wszystkich tego typu obiektach.