Dobór właściwego podłoża do akwarium

Wielu z nas na pewnym etapie swojego życia podejmuje decyzję o zakupie rybek akwariowych, często nawet podejmujemy się ich hodowli. Aby było to możliwe, konieczne jest oczywiście stworzenie warunków sprzyjających ich odpowiedniemu rozwojowi. Kiedy zaczynamy naszą akwarystyczną przygodę, bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, na ile kwestii musimy zwrócić uwagę.

Dlaczego podłoże jest tak ważne?

podłoże do akwariumJedną z kwestii, która może wydawać się nam pozornie błaha, a w rzeczywistości odgrywa dużą rolę w kreowaniu komfortu życia naszych rybek, jest podłoże do akwarium. Kiedy planujemy zakup konkretnych gatunków rybek akwariowych, chcemy stworzyć im warunki bytowe roślinnością i klimatem zbliżone do warunków naturalnych. Aby zaś roślinność, którą zdecydujemy się umieścić w naszym akwarium miała odpowiednie warunki, by rozwijać się we właściwy sposób, konieczny jest dobór podłoża, które będzie temu sprzyjało. To właśnie podłoże, podobnie jak ziemia w naturalnych warunkach, odpowiada za utrzymywanie roślin przy życiu i dostarczanie im odpowiednich substancji odżywczych, które umożliwiają ich stały wzrost. Z drugiej strony musimy pamiętać, że podłoże, na jakie się zdecydujemy, musi być w pełni bezpieczne dla naszych zwierząt. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podłoża, które powinniśmy dobrać, uwzględniając wymienione wyżej czynniki. Najlepiej w tym celu skontaktować się z osobą pracującą w sklepie akwarystycznym, która posiada odpowiednią wiedzę i doświadczenie, by doradzić nam w kwestii doboru podłoża.

Wśród najpopularniejszych typów podłoża wymienia się oczywiście podłoże żwirowe, które określa się mianem jałowego, podłoże mieszane, gdzie żwir występuje wraz z substratem podżwirowym, tworząc jednorodną mieszankę korzystną dla wielu różnorodnych roślin akwariowych.