Czy warto kupować wyroby z bursztynu ?

Znane od pradziejów bryłki żywicy oprawione w srebro lub złoto i zwykle mające formę ozdobnej biżuterii. Nie każdy jednak ją docenia, nie każdy się w niej lubuje, aczkolwiek bursztyn i wyroby z bursztyny w polskiej świadomości i kulturze funkcjonują jako jedne z naszych dóbr narodowych i bardzo luksusowy towar eksportowy. Wiele razy wspominany, ale czy tak naprawdę wiemy jakie wyroby z bursztynu poza biżuterią są produkowane ?

Bursztynowe wyroby – dobre na wszystko?

wyroby z bursztynuOprócz tak popularnej, szczególnie w nadmorskich kurortach biżuterii bursztynowej, nasz polski jantar ma wiele zastosowań prozdrowotnych. Wyroby z bursztynu były znane od pokoleń. Już medycynie ludowej dym z bursztynu był używany do okadzania pomieszczeń, a bursztynowe kadzidełka – a właściwie dym z tych kadzidełek niszczył drobnoustroje chorobotwórcze. Noszone jako korale (nieoszlifowane), często widziane na szyjach naszych babć miały niweczyć silne bóle głowy i gardła. A także wzmacniać tarczycę. Część ludzi utłuczony proszek stosowało jako tabakę, co miało na celu oczyszczenie zatok i pozbycie sie przewlekłego kataru. Współcześnie terapia wyrobem z bursztynu, jakim jest nalewka ma znaczenie w leczeniu chorób tarczycy, gardła. Ale też przy chrypce czy nawet reumatyzmie. Oprócz wielu wyżej wspomnianych zastosowań warto wspomnieć o jego szerokim znaczeniu w przemyśle kosmetycznym : maseczki do twarzy, odżywki i wcierki do włosów- mają wielu zwolenników, szczególnie wśród pań.

Reasumując, często przez nas niedoceniany Amber ma bardzo wiele zastosowań, a wyroby z bursztynu, choć mogą być uznawane za przestarzałe wciąż cieszą się dużą popularnością.Moda na bursztyn zdaje się być nieśmiertelna, nie ma swoich sezonów lub gorszego czasu. Nawet nie lubując sie w pierścionkach, na pewno w życiu codziennym używamy wyrobów z bursztynu.