Niezbędnym etapem prac remontowych jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Do tego celu stosuje się różnego rodzaju środki w tym środek gruntujący. Ma on za zadanie zmienić właściwości materiału, na który się go aplikuję zmniejszając jego chłonność, zwiększając wytrzymałość i przyczepność następnym nakładanym warstwom.
Gruntowanie podłoża przed dalszymi pracami
Przykładowo rozpoczynając prace musimy oczyścić powierzchnię z zalegających zanieczyszczeń oraz pyłu i odrywających się elementów. Następnie dobieramy odpowiedni środek do materiału wierzchniego jaki będziemy stosować. Zagruntowane podłoże musi zachować przyczepność i mieć wystarczającą wytrzymałość, aby nie rozwarstwiać się lub odpadać z płytkami lub płatami farby. Środek gruntujący rozprowadzamy wałkiem lub pędzlem. Zależnie od potrzeb i chłonności materiału wierzchniego stosujemy jedna lub większą ilość warstw. Następnie odczekujemy na wyschnięcie gruntu co zazwyczaj trwa parę godzin. Nie ma możliwości rozpocząć dalszych prac wcześniej. W dalszym etapie nakładamy farbę albo inny docelowy materiał. Nie zastosowanie żadnego środka gruntującego prawie zawsze doprowadza do pękania lub rozwarstwiania się warstwy wierzchniej i przeprowadzenia wszystkich prac na nowo. Celem zaoszczędzenia czasu i pieniędzy na materiał należy już na samym początku przystąpić do prac wcześniej planując każdy etap.
Jedną z najważniejszych spraw jest dobranie jak najlepszego środka gruntującego. Grunt bez trudu nabędziemy w każdym składzie budowlanym lub markecie, przy czym różnorodność producentów pozwoli na dobranie odpowiednich parametrów produktu spełniającego nasze oczekiwania. Ważne jest dobranie gruntu o odpowiednich właściwościach. Należy również pamiętać o dobraniu odpowiedniej ilości środka.