Bezpieczna droga ze strzałami świetnymi

 

Na drodze najważniejsze jest bezpieczeństwo, od niego może zależeć bowiem ludzkie zdrowie, a nawet życie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa stosuje się odpowiednie przepisy drogowe oraz różnego rodzaju sygnalizacje i znaki. Bywa jednak niekiedy tak, że warunki pogodowe utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają ich widoczność.

Wykorzystanie strzał świetlnych

nowoczesna strzała świetlnaKiedy widoczność na drodze spada, trzeba sięgać po środki, które zwiększają bezpieczeństwo uczestników ruchu ulicznego, ponieważ zwykła światła samochodowe mogą nie wystarczyć. Doskonałym rozwiązaniem okazuje się nowoczesna strzała świetlna, która nawet przy najbardziej niekorzystnych warunkach może być widoczna nawet z kilkuset metrów. Bywa tak, że na drodze pojawia się mgłą o gęstości mleka, która nie pozwala widzieć dalej niż kilka metrów. Wtedy właśnie przydają się takie rozwiązania jak strzały świetlne, które odgrywają rolę informatorów o tym, co czeka kierowcę zbliżającego się do danego odcinka trasy – wszelkie zwężenia, zmiany w organizacji ruchu czy objazdy mogą być sygnalizowane właśnie w ten sposób. Strzały emitują światło o mocy pozwalającej widzieć je z dużej odległości i mają ponad metr wysokości, dlatego są idealnym sygnalizatorem drogowym. Dzięki najnowszej technologii nie zużywają zbyt dużej ilości energii i są bardzo wydajne. Produkuje się zasadniczo dwa typy strzał – jedne z nich montuje się na stałe na drogach, natomiast inne mogą stanowić mobilny sygnalizator montowany na dachach samochodów.

Technologia strzał świetlnych pozwala kierowcom na zauważenie ich z dużej odległości. Są one na tyle wyrazistym sygnalizatorem, że prowadzący pojazd nie może ich zignorować, dlatego stanowią jeden z najskuteczniejszych zabezpieczania tras, na których odbywają się roboty drogowe lub organizacja ruchu ulega zmianie.